Pierwszy punkt orszakowy
Drugi punkt orszakowy
Trzeci punkt orszakowy
Piąty punkt orszakowy
Wyślij swoje zdjęcie konkursowe
Orszak Trzech Króli

I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których sobie upodobał.

Ewangelia św. Łukasza 2, 13-14

Orszak Trzech Króli

BRAMA ANIELSKA

W Spacerze Orszakowym przechodzimy przez Bramę Anielską, która symbolizuje bramę do nieba. Witają nas aniołowie, którzy jako istoty duchowe, osobowe i nieśmiertelne towarzyszą człowiekowi przez całe ziemskie życie. Każdy z nas ma swojego Anioła Stróża.

Orszak Trzech Króli

KIM SĄ ANIOŁOWIE?

• Aniołowie to słudzy i wysłannicy Boga, wielbią Go i służą Mu w misji zbawienia człowieka. Mają rozum i wolną wolę, pragną dla nas dobra. Od Boga przybywają i do Boga prowadzą.
• Anioły nie posiadają ciała, ale mogą w wyjątkowych sytuacjach przyjąć postać człowieka.
• Porozumiewają się poprzez przesyłanie myśli.
• Aniołowie tworzą wspólnoty, wśród nich wyróżniamy chóry, legiony i zastępy. Jest dziewięć chórów anielskich: Serafini, Cherubini, Trony, Panowania, Moce, Władze, Zwierzchności, Anioły i Archanioły.
• Każdy z nas, dziecko czy dorosły, wierzący czy niewierzący, ma swojego Anioła Stróża. Towarzyszą człowiekowi, jest osobą, z którą możemy się komunikować. Aniołowie szanuj ą naszą wolną wolę. Powinniśmy prosić ich o pomoc i wsparcie.

ARCHANIOŁ MICHAŁ
to opiekun narodu wybranego, anielski dowódca i książę wojska niebieskiego, który strącił z niebios szatana. Jego imię oznacza „Któż jak Bóg”.

ARCHANIOŁ RAFAŁ
towarzyszy, pomaga w niebezpieczeństwach, udziela potrzebnych rad. Imię jego oznacza „Bóg uleczy” lub „Bóg uzdrawia”.

ARCHANIOŁ GABRIEL
jest posłańcem od Boga obwieszczającym dobre nowiny Zachariaszowi, Maryi, Józefowi czy pasterzom. Jego imię oznacza „Bóg jest mocą”, oznacza też męża Bożego lub Bożego wojownika.

MODLITWA DO ANIOŁA STRÓŻA

ANIELE BOŻY, STRÓŻU MÓJ, Ty zawsze przy mnie stój. Rano, wieczór, we dnie, w nocy. Bądź mi zawsze ku pomocy. Strzeż duszy i ciała mego, Zaprowadź mnie do żywota wiecznego. Amen.

Orszak Trzech Króli
Orszak Trzech Króli
Orszak Trzech Króli
Orszak Trzech Króli

PASTERZE

Pasterze wiernie czuwali przy swoich trzodach podczas nocy narodzenia. Strzegąc w polu bydła, wypełniali swój obowiązek. Bóg pasterzom powierzył „radość wielką”, o której mieli zaświadczyć przed całym ludem. Ich ciężka praca została zauważona i doceniona. Historia Bożego Narodzenia przypomina nam, że trzeba należycie wykonywać swoją pracę. Pasterze dołączają do ORSZAKU TRZECH KRÓLI ucząc nas wypełniania obowiązków, rzetelnej pracy i radości.

POLE PASTERZY
Na terenie miasta Bajt Sahur, w Judei, 8 km na południe od Jerozolimy, znajdują się dwa sanktuaria chrześcijańskie upamiętniające obecność pasterzy wezwanych przez anioła w noc Bożego Narodzenia: starsze Detr er- Rawat pod opieką mnichów prawosławnych i Sijar al.-Ghanam, pod opieką franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej. Lokalna tradycja nazywa to miejsce „Polem Pasterzy”.

Widzisz, jak pasterze idą pospiesznie, nikt bowiem nie szuka Jezusa leniwie. Musieli pójść natychmiast, nie zwlekając. My nie uważamy Bożych praw za pierwszoplanowe, jesteśmy skłonni odłożyć je na później. Zajmujemy się tym, co wydaje się pilne. (…) Pośpiech Pasterzy przypomina, że Bogu należy się pierwszeństwo.

ZADANIE ORSZAKOWE

W drodze do następnego punktu orszakowego zaśpiewaj kolędę „Wśród nocnej ciszy”

Wyślij swoje zdjęcie konkursowe