Pierwszy punkt orszakowy
Trzeci punkt orszakowy
Czwarty punkt orszakowy
Piąty punkt orszakowy
Wyślij swoje zdjęcie konkursowe

Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali.

Ewangelia św. Mateusza 2, 10

Orszak Trzech Króli

MĘDRCY

ORSZAK TRZECH KRÓLI rozpoczynamy sceną, gdy Mędrcy ze Wschodu ujrzeli Gwiazdę. Była ona dla nich znakiem, że zbliża się czas narodzin Zbawiciela świata. Postanowili, więc wyruszyć w podróż, aby spotkać się z Nowonarodzonym.

CO TO JEST GWIAZDA BETLEJEMSKA?

Astronom Jan Kepler w 1604 roku zaobserwował koniunkcję planet: Jowisza i Saturna. Do tego rzadkiego zjawiska dołączyła supernowa, która w wyniku eksplozji całymi miesiącami świeci bardzo jasno. Astronom obliczył, że w czasie, kiedy narodził się Jezus, na niebie pojawiło się takie samo zjawisko koniunkcji Jowisza i Saturna, i również wtedy musiała powstać supernowa. W ten sposób tłumaczył pojawienie się Gwiazdy Betlejemskiej.

Wędrówka Józefa i Maryi

WĘDRÓWKA MARYI I JÓZEFA

Jesteśmy świadkami cichej podróży Józefa i Brzemiennej Maryi, którzy posłuszni rozporządzeniom Cezara wyruszają z Nazaretu do miasta Betlejem. Czeka ich trudna droga.

Orszak Trzech Króli
Orszak Trzech Króli
Orszak Trzech Króli

GDZIE I KIEDY NARODZIŁ SIĘ JEZUS?

• Jezus urodził się na określonym obszarze geograficznym i w określonym czasie.

• Miejscem narodzenia pasterza Izraela według proroka Micheasza miało być Betlejem, miasto Dawida, które za czasów Jezusa liczyło około 1000 mieszkańców.

• Chrystus przychodzi na świat za panowania króla Heroda Wielkiego, którego śmierć datuje się na 4 r p.n.e. Mnich Dionizy Mniejszy (zm. ok 550 r.), któremu w połowie VI w. polecono, aby przeliczył kalendarz rzymski odmierzający lata od założenia Rzymu, tak, aby nowa era rozpoczynała się wraz z narodzinami Jezusa, myli się w swoich badaniach o kilka lat z powodu różnic w stosowanych wtedy kalendarzach. Obecnie uznaje się, że Jezus urodził się ok 7-6 r p.n.e.

• Świętowanie dnia narodzin ustalono na 25 grudnia, czyli na pierwszy dzień po zimowym przesileniu, kiedy światłość (dzień) zaczyna zwyciężać ciemność (noc).

CZYM BYŁ SPIS LUDNOŚCI?

W 1555 roku odkryto napis na murze w Ankarze w Turcji, który informuje 0 spisie z rozkazu Cesarza Oktawiana Augusta w całym imperium ok. roku 8 p.n.e, inne świadectwa mówią o takim spisie w Italii i w Egipcie, jeszcze inne sugerują, że spisy ludności trwały kilka lat. Spisy ludności są prastare. W starożytności dostarczały danych dla wojskowości i służyły systemom podatkowym.

 

BETLEJEM – DOM CHLEBA

To miasteczko położone 8 km na południe od Jerozolimy, na zboczu skalistego wzgórza ok 770 m.n.p.m. zwane pierwotnie Efrata, gdyż leżało na obszarze Efraty. Nazywano je również Betlejem Judzkim. Tu urodził się Dawid i tu był namaszczony przez Samuela na króla izraelskiego.

Orszak Trzech Króli - Gospoda

ZATRZYMANIE W GOSPODZIE

Gospodę porównujemy ją do ludzkiej duszy, w której również często nie ma miejsca dla Zbawiciela. Pragnie On się w nas narodzić, nie tylko w okresie Bożego Narodzenia. Pragnie, żebyśmy Go przyjmowali do swego serca w częstej Komunii świętej.

ZADANIE ORSZAKOWE

W drodze do następnego punktu orszakowego zaśpiewaj kolędę „Dzisiaj w Betlejem”

Wyślij swoje zdjęcie konkursowe