Drugi punkt orszakowy
Trzeci punkt orszakowy
Czwarty punkt orszakowy
Piąty punkt orszakowy
Wyślij swoje zdjęcie konkursowe

„Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię.”

Ewangelia św. Mateusza 2, 9

Orszak Trzech Króli

CZYM JEST ORSZAK?

To największe uliczne jasełka na świecie! Każdego roku 6 stycznia na ulice miast i wsi zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, wychodzą tłumy, aby wspólnie świętować chwilę, w której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem i pokłonili się Nowonarodzonemu.

Orszak Trzech Króli
Orszak Trzech Króli
Orszak Trzech Króli

CO OZNACZA SŁOWO EPIFANIA?

Słowo Epifania oznacza objawienie. Uroczystość Epifanii, Objawienia Pańskiego, jest najstarszym świętem ustanowionym przez Kościół, podczas którego obchodzimy wydarzenie, w którym Bóg w osobach Mędrców objawił się ludziom wszystkich ras, kultur, języków i narodów, a dzień ten nazwano Świętem Trzech Króli. Pierwszy raz obchodzono ją w Betlejem w 328 r. W Polsce uroczystość Objawienia Pańskiego była świętem i dniem wolnym od pracy do 1960. Dzień
wolny przywrócono w roku 2011.

HISTORIA ORSZAKU TRZECH KRÓLI

Trzej Królowie są bohaterami jasełek od XIII wieku. W1866 roku w Alcoy w Hiszpanii rodzi się tradycja marszów ulicami miast na cześć podróży Trzech Królów do Betlejem. W Polsce pierwszy ORSZAK TRZECH KRÓLI przeszedł ulicami Warszawy w 2009 roku z inicjatywy Szkoły Podstawowej „Żagle” Stowarzyszenia Edukacji i Rodziny Sternik Od 2011 r. do Orszaku dołączają kolejne szkoły oraz liczne miasta i wsie w Polsce i poza jej granicami. W ostatnich latach ORSZAK jest organizowany w setkach miejscowości z udziałem ponad miliona uczestników.
ORSZAK TRZECH KRÓLI ze śpiewem kolęd na ustach wyrusza wraz z Mędrcami ze Wschodu do Betlejem, aby wspólnie pokłonić się Nowonarodzonemu Dzieciątku, które czeka na nas wraz z Maryją i Józefem w Stajence.

Orszak Trzech Króli - Spacer Orszakowy 2021

JASEŁKA

Nazwa „jasełka” pochodzi od staropolskiego słowa jasło – czyli żłób. Oznacza widowisko ukazujące Nowonarodzone Dzieciątko Jezus leżące w żłóbku, wokół którego odgrywane są sceny ewangeliczne dotyczące Bożego Narodzenia. W europejskiej kulturze chrześcijańskiej jasełka pojawiły się w XII wieku, a w Polsce dopiero w wieku XVII.

ZADANIE ORSZAKOWE

W drodze do następnego punktu orszakowego zaśpiewaj kolędę „Mędrcy Świata Monarchowie”

Wyślij swoje zdjęcie konkursowe