Pierwszy punkt orszakowy
Drugi punkt orszakowy
Czwarty punkt orszakowy
Piąty punkt orszakowy
Wyślij swoje zdjęcie konkursowe

Gdy Jezus narodził się w Betlejem, w Judei, za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: „Gdzie jest nowonarodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy złożyć Mu pokłon” Skoro to usłyszał Król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima.

Ewangelia św. Mateusza 2, 1-3

Orszak Trzech Króli

DWÓR HERODA

Mędrcy reprezentują podążanie narodów do Chrystusa. Gwiazda prowadzi ich do Judei. W poszukiwaniu Nowonarodzonego udają się do Jerozolimy królewskiego miasta Izraela. Wydaje im się, że tam powinien narodzić się przyszły król. ORSZAK TRZECH KRÓLI przybywa do Pałacu Heroda.

Nie rozpoznaje w Jezusie Zbawiciela. Próbuje użyć podstępu, aby dowiedzieć się, gdzie leży Nowonarodzony Król Żydowski, planuje zgładzić Dzieciątko. Po spotkaniu z nieszczęsnym Herodem ORSZAK TRZECH KRÓLI rusza w dalszą drogę. Razem z Mędrcami wytrwale wędrujemy do Betlejem, aby odnaleźć Jezusa.

Orszak Trzech Króli

HEROD, WŁADCA OKRUTNY

Herod, król Judei panujący w latach 37-4 r. p.n.e. unowocześnił państwo, wybudował miasta i twierdze. Nękał swój lud wysokimi podatkami, a czując zagrożenie dla swej władzy, zabijał. Zamordował swoją żonę i synów. Herod wstrząśnięty przepowiedniami, obawiał się spisków i utraty władzy. Jego okrucieństwo przerażało wszystkich, a cała Jerozolimy żyła w strachu przed Herodem.

Herod prosił gości ze Wschodu, by w drodze powrotnej przekazali mu informację, gdzie jest Dzieciątko. Magowie jednak dostali we śnie nakaz, aby wrócić do swoich krajów inną drogą. „Wtedy Herod widząc, że go mędrcy zawiedli wpadł w straszny gniew. Posłał do Betlejem i całej okolicy i kazał pozabijać wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch, stosownie do czasu, o którym się dowiedział od mędrców.” (M 2,16) Kościół uznał niewinne ofiary Heroda za pierwszych męczenników za Chrystusa i ustanowił ich święto 28 grudnia.

Orszak Trzech Króli
Orszak Trzech Króli
Orszak Trzech Króli
Orszak Trzech Króli

WALKA DOBRA ZE ZŁEM

Jesteśmy świadkami zaciętej walki diabłów z aniołami. Jest to jednocześnie obraz codziennej walki dobra ze złem, która się rozgrywa w naszych sercach.

Szatan zwany Lucyferem i inne demony są upadłymi aniołami, istotami duchowymi, stworzonymi przez Boga, które w sposób wolny odrzuciły miłość Boga i służbę Bogu. Szatan, ojciec kłamstwa, nienawidzi prawdy i dobra, nienawidzi Boga i pragnie nienawiścią zarazić ludzi, aby ich wprowadzić na drogę do piekła.
Szatan buntuje człowieka przeciwko Bogu, zniechęca do modlitwy i sakramentów, do Bożych przykazań i Kościoła, kusi człowieka zachęcając do braku miłości.
Moc Szatana nie jest nieskończona. Jest on tylko stworzeniem; jest mocny, ale nie może przeszkodzić w budowaniu Królestwa Bożego. Zwycięża dobro!

MODLITWA DO Św. MICHAŁA

„Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen”

Wiemy, że Chrystus zwyciężył świat, wiemy, że w odwiecznej walce dobra ze złem – dobro zwycięży! Dlatego pełni wiary, nadziei i miłości, z modlitwą i kolędowym śpiewem na ustach w radosnym ORSZAKU TRZECH KRÓLI idziemy dalej w kierunku Betlejem, aby spotkać Jezusa.

ZADANIE ORSZAKOWE

W drodze do następnego punktu orszakowego zaśpiewaj kolędę „Bóg się rodzi”

Wyślij swoje zdjęcie konkursowe